PAŁAC W DROGOSZACH
W dawnych Prusach było niegdyś wiele bogato wyposażonych siedzib szlacheckich i arystokratycznych. Do najświetniejszych z nich należał pałac w Drogoszach (w powiecie kętrzyńskim), z którego do zbiorów muzealnych w Kętrzynie trafiło kilka interesujących obiektów.
Po rozebraniu spalonego w końcu XVII wieku późnorenesansowego pałacyku Ludwika von Rauttera okazałą barokową rezydencję w Drogoszach wzniósł w drugiej dekadzie XVIII wieku Bogusław Fryderyk von Dönhoff.
Pochodząca z Drogosz skrzynia posagowa hrabiny Katarzyny z Dohnów Dönhoffowej (babki budowniczego pałacu) z herbami jej przodków została w 1945 roku poważnie uszkodzona. Nie zachowały się więc zniszczone portrety rodziców hrabiny malowane na płycinach wieka skrzyni.
W drogoskiej galerii obrazów przodków i wybitnych przedstawicieli rodu wisiał niegdyś portret wojewody wendeńskiego Teodora von Dönhoffa, żołnierza w służbie Zygmunta III Wazy.
Z kolekcji pałacowej pochodzi marmurowa rzeźba z początku XVIII wieku przedstawiająca małego Heraklesa duszącego węże.
PAŁAC W ARKLITACH
Osiemnastowieczny pałac w Arklitach (w powiecie kętrzyńskim) należał do hrabiowskiego rodu von und zu Egloffstein. Obiekt ten nie dotrwał do obecnych czasów, ale o jego dawnej świetności przypominają niektóre zachowane w kętrzyńskim muzeum zabytki.
Noszące ślady przestrzelin i zniszczeń panoplium z blachy miedzianej z herbami rodzin Egloffsteinów i von Borcke umieszczone było pierwotnie na attyce pałacu.
Z Arklit trafiły do Muzeum im. W. Kętrzyńskiego także ozdobna patera ze sceną bitewną z przełomu XVI i XVII wieku oraz inne zabytki, wśród których wyróżnić można zbiór luksusowych wyrobów z porcelany miśnieńskiej.
Skrzynia posagowa Katarzyny von Dönhoff w pałacu w Drogoszach
Portret hrabiny Katarzyny von Dönhoff z domu zu Dohna w pałacu w Drogoszach
Portrety rodziców hrabiny Katarzyny von Dönhoff z domu zu Dohna w pałacu w Drogoszach
Fotografie archiwalne Gerharda Straussa (1938) z zasobów Urzędu Prowincjonalnego Konserwatora Zabytków w Królewcu w Zbiorach Fotografii i Rysunków Pomiarowych Instytutu Sztuki PAN
Rzeźba Heraklesa z pałacu w Drogoszach
Portret Teodora von Dönhoffa z dawnej kolekcji pałacu w Drogoszach
Portret Teodora von Dönhoffa w galerii pałacu w Wilanowie
Pałac w Arklitach na początku XX wieku
Panoplium z pałacu w Arklitach
Patera ze sceną bitewną z pałacu w Arklitach