Galeria portretu rodu Denhoffów – Akademia 2022

Na kolejne spotkanie z cyklu Akademia 2022 zapraszamy do muzeum już 8. lutego na godzinę 17.00. Andrzej Rzempołuch z Muzeum Warmii i Mazur zaprezentuje wykład poświęcony portretom rodu Denhoffów z galerii pałacowych w Drogoszach i Kwitajnach.

Pochodzący z Westfalii Denhoffowie najmocniej i najlepiej spośród niemieckiego rycerstwa zapisali się w dziejach Rzeczypospolitej. Spolszczeni potomkowie Hermana († po 1571) i Gerarda († 1598) za panowania dynastii Wazów i Wettynów należeli do elity współrządzącej królestwem; Kasper († 1645) otrzymał nawet tytuł księcia Rzeszy. Wojewoda pomorski Gerard († 1648) pojął za żonę Piastównę, księżniczkę brzesko-legnicką Sybillę Małgorzatę. Linia pruska, wywodząca się także od wymienionego Gerarda (po Magnusie Erneście, † 1642) ma poczesne miejsce w historii obu monarchii.
Na wystawie „Cenne – Bezcenne – Nieutracone” znalazło się 21 portretów przedstawicieli rodu wraz z wybranymi koligantami. Każdy zasługuje na osobną opowieść.

W drugiej części Akademii przygotowaliśmy dla Państwa koncert „Arie i Pieśni” w wykonaniu Magdaleny Rydel – sopran i Cezarego Nowakowskiego – fisharmonia, fortepian. W programie koncertu znalazły się arie Jana Sebastiana Bacha, Giulio Cacciniego, Giovanni Battista Pergolesiego oraz pieśni Mieczysława Karłowicza, Bolesława Raczyńskiego, Stanisława Niewiadomskiego.

Wstęp wolny, zapraszamy.