Dziady i Pamięć. Warsztaty pieśni lirniczych i dziadowskich.

W dniach 25 – 30 lipca 2011, w Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego na Zamku w Kętrzynie odbywać się będą warsztaty poświęcone będą różnym tradycjom wędrownych śpiewaków przemierzających niegdyś drogi i bezdroża Europy.

Śpiewali pieśni o świętych, o cudownych objawieniach, o końcu świata i Sądzie Ostatecznym, o śmierci i pośmiertnej wędrówce dusz, a także historie oparte na wątkach biblijnych i apokryficznych oraz opowieści o rozmaitych tragicznych zdarzeniach: wojnach, pożarach, epidemiach, morderstwach. Bogaty i zróżnicowany repertuar pieśniowy dziadów charakteryzował się tym, że funkcjonujące w nim teksty posiadały swoistą wymowę religijną. W obrazowy sposób ukazywały ogólnoludzkie prawdy, jednocześnie przypominając o wynikających z nich zasadach moralnych. Rozważania te, jak szlachetny kruszec, szlifowane przez setki lat nabrały wyrazistej i pięknej formy, która do dziś zadziwia kunsztem i bogactwem wyobraźni. Niestety większość repertuaru dziadowskiego – tak jak i sama postać dziada, lirnika – przepadła w odmętach dziejów, wraz z całą mądrością pokoleń zapisaną w pieśniach.

Do tego bogactwa chcemy się odwołać, próbując jednocześnie bliżej poznać specyfikę miejsca i czasu związaną z różnymi tradycjami wędrownych śpiewaków: polską, ukraińską, niemiecką.

Warsztaty poprowadzą: Jacek Hałas, Remigiusz Mazur – Hanaj, Johann Wolfgang Niklaus, Serhij Petryczenko. Zajęcia odbywać się będą równolegle w kilku miejscach, w salach i na dziedzińcu kętrzyńskiego zamku podczas VI Jarmarku Średniowiecznego na św. Jakuba organizowanego przez Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie. Na zakończenie warsztatu planujemy wspólny koncert mistrzów i uczniów.

Warunki udziału:

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Uczestnicy pokrywają wyłącznie koszty pobytu. Zainteresowanym przekażemy szczegółowe informacje dotyczące bazy pobytowej w Kętrzynie.

Zgłoszenia należy wysyłać na adres: biuro@schola.wegajty.pl Ilość miejsc jest ograniczona.

Kontakt: biuro@schola.wegajty.pl tel. 89 5129471, kom.: 600005253 (Małgorzata Niklaus), 516620088 (Monika Petryczenko), 600005251 (Wolfgang Niklaus)

ORGANIZATOR: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

WSPÓŁORGANIZATORZY: Stowarzyszenie Teatr Węgajty, Muzeum im. W.Ketrzynskiego na Zamku w Kętrzynie

SPONSORZY: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego.