Warsztaty Tradycji – rzemiosło i muzyka na Zamku w Kętrzynie

Workshops of Tradition – Handicraft and Music in Ketrzyn’s Castle

Finansowanie: Internationale Visegrad Fund, dofinansowanie: 10.000 €, rok realizacji: 2011

Partnerzy projektu: Muzeum im.Wojciecha Ketrzyńskiego, Hol-Ter (Węgry), Divadlo v kufri (Słowacja) i Klub Przyjaciół Zlatych Hor (Czechy).

Projekt „Warsztaty tradycji – rzemiosło i muzyka na Zamku w Ketrzynie” realizowany był podczas VI Jarmarku Średniowiecznego na Św. Jakuba. W ciągu sześciu dni trwania imprezy mieszkańcy Kętrzyna i turyści zapoznali się z dorobkiem artystycznym zaproszonych gości. Partnerzy z Węgier, prezentując dawne rzemiosła – filcowanie, wykonywanie ozdób z brązu, bicie monet, oraz przygotowując potrawy tradycyjnej kuchni węgierskiej przybliżyli obraz madziarskich jarmarków średniowiecznych. Uczestnicy projektu, w średniowiecznym obozowisku, mogli wziąć udział w pokazach walk rycerskich. Goście z Węgier, w czasie wieczornych zabaw, zapoznali uczestników z dawną i tradycyjną muzyką węgierską.

„Divadlo v kufri” – partner ze Słowacji, zadbał o najmłodszych uczestników projektu. Przedstawienia „Teatru w kufrze” oraz warsztaty lalkarskie cieszyły się dużą popularnością. Polscy uczestnicy projektu przedstawili program z pieśniami średniowiecznymi, przedstawienie „Kurhanek Maryli”, program z tradycyjnymi pieśniami wędrownych śpiewaków, teatr kukiełkowy na motywach średniowiecznych oraz warsztaty taneczne. Po raz pierwszy widzowie mogli wziąć udział w warsztatach opowiadaczy (storytelleing) oraz warsztatach bajarza.

Pomiędzy artystami i rzemieślnikami z Węgier, Słowacji i Polski zawiązały się nowe znajomości, powstały pomysły wspólnych działań. Zaowocuje to w przyszłości nowymi wspólnymi projektami.