Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach

logo eddW dniu 6 września, w Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego odbędzie się uroczysta inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach.

Od ponad dwudziestu lat miesiąc wrzesień w Polsce jest okresem, w którym organizowane są liczne wydarzenia promujące dziedzictwo historyczne i kulturowe w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Europejskie Dni Dziedzictwa są największą w Europie akcją społeczno – edukacyjną promującą dziedzictwo kulturowe krajów Europy. Idea organizacji Dni narodziła się w 1985 r. we Francji, w 1991 r. Rada Europy ustanowiła Europejskie Dni Dziedzictwa, a od 1993 r. do akcji przyłączyła się Polska.

Każdego roku ustalany jest przewodni temat obchodów EDD. Tegoroczna, XXI edycja EDD ma tytuł „Nie od razu Polskę zbudowano”. Wybór tematu wynika z przypadającej w bieżącym roku 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. W procesie historycznym kształtowania się polskiej państwowości i polskiego społeczeństwa to właśnie Powstanie Styczniowe jest jednym z przełomowych wydarzeń, które miały wpływ na rozwój świadomości narodowej Polaków. Głównym tematem obchodów jest budowanie państwa Polskiego i polskiej państwowości, losy ludzkie i wydarzenia historyczne w dziejach Polski. W ramach tegorocznych imprez związanych z obchodami EDD prezentowane będą zagadnienia z zakresu rozwoju kultury, myśli historycznej, rozwoju gospodarczego Polski.

PROGRAM WOJEWÓDZKIEJ INAUGURACJI

EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA PN. „NIE OD RAZU POLSKĘ ZBUDOWANO”

6 września 2013 r.

w Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie

11.00 Powitanie Gości (Pani Izabela Mellin-Wyczółkowska Dyrektor Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie).

11.10

Wystąpienie Wicemarszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Pana Jarosława Słomy,

Wystąpienie Burmistrza Miasta Kętrzyna Pana Krzysztofa Hećmana. 

Wykład inauguracyjny:

12.00 prof. dr hab. Stanisław Achremczyk: „Wojciech Kętrzyński kustoszem dziedzictwa wielu narodów”

12.40 Przerwa – w przerwie pokaz rękopisu księgi wpisów do prawa miejskiego „Bürgerbuch der Stadt Rastenburg” z początku XIX w. z polskim tekstem przysięgi, Mariusz Wyczółkowski

13.00 prof. dr hab. Janusz Małłek: „Mazury. Mazurzy w dziejach”

14.00 Występ chóru „Jutrzenka” – Oddział Związku Polaków na Łotwie w Rezekne (Łatgalia)

15.00 Poczęstunek dla gości

W ramach uroczystości zostanie otwarta wystawa pn. ” Łatgalia – kraina łotewskich Polaków w fotografiach prof. Krzysztofa Hejke” (piętro IV).