Szlakami św. Jakuba. Camino Portugues

muszla (2)W dniu 25 listopada zapraszamy na godz. 17.00 na  spotkanie z ks. Sławomirem Brewczyńskim z Iszlaużas koło Kowna (Litwa), który podzieli się swoimi obserwacjami z ubiegłorocznej pielgrzymki do Santiago de Compostela Drogą Portugalską.

Do grobu św. Jakuba Apostoła w Santago de Compostela prowadzi wiele szlaków. Na drugim miejscu pod względem popularności (za Drogą Francuzką, którą wybiera ok. 60-70 proc. pielgrzymów) jest Camino Portugalskie. Szlak ten, biegnący wzdłuż wybrzeża Atlantyku zaczyna się w Lizbonie, dalej wiedzie przez Fatimę, Porto, przechodzi przez rzeki Lima i Minho i dalej wiedzie przez hiszpańskie miasta Tui i Padron. Z Lizbony jest to 610 km, z Porto ok. 230km.

Ze względu na wspaniałe krajobrazy, średniowieczne miasta, mosty, kościoły, historię pielgrzymowania tą drogą sięgającą pielgrzymki królowej św. Elżbiety Portugalskiej (1271-1336), ale także ze względu na nieźle rozwiniętą bazę noclegową dla pielgrzymów, oraz połączenia lotnicze w Lizbonie i Porto dostępne z wielu krajów, Camino Portugalskie co roku cieszy się znaczącym wzrostem liczby pielgrzymów z całego świata. Na trasie można spotkać Portugalczyków, Niemców, Koreańczyków, Kanadyjczyków, Amerykanów, Polaków, Rosjan, także Żydów i wielu innych. Ta mieszanka języków i kultur, wspólne spotkania w drodze i na noclegach, przy przygotowywaniu posiłków, praniu, czy nocnych rozmowach tworzy niezapomnianą atmosferę braterstwa, przyjaźni, coś, czego poza Camino ciężko doświadczać.

Ale droga do Santiago, to przede wszystkim droga w głąb siebie. Poznawanie swoich ograniczeń, radzenie sobie ze zmęczeniem, samotnością, czas na przemyślenia, ważne decyzje, odkrywanie tego, co naprawdę ważne.

plakat CAMINO PORTUGUES m