Wystawa twórczości Alexandra Kolde

rastenburg 1 mW dniu 21. października, o godzinie 17.00 zapraszamy na wernisaż wystawy twórczości Alexandra Kolde. Wystawa została zorganizowana we współpracy z Muzeum Prus Wschodnich w Lüneburgu – Ostpreußisches Landesmuseum Lüneburg.

Alexander Kolde (ur. 2.03.1886 r. w Neuhaldensleben w pobliżu Magdeburga – zm. 2.03.1963 r. we Flensburgu) malarz, ekspresjonista, mistrzowsko operujący kolorem. W 1893 r. wraz z rodzicami przybył do Rastenburga, gdzie jego ojciec Georg Kolde został właścicielem miejscowej fabryczki mydła. Od 1906 r., po ukończeniu nauki w gimnazjum, kontynuował naukę w Akademiach Sztuki w Berlinie, Monachium i Królewcu. W czasie I wojny światowej dwukrotnie ranny, po wyjściu ze szpitala kontynuował studia w Królewcu. W 1918 r. utworzył grupę „Der Ring” skupiającą artystów z Prus Wschodnich. Należał do najbardziej znanych artystów wschodniopruskich. W połowie lat 30-tych objęty został nieformalnym zakazem organizacji wystaw. W 1940 r. przeniósł się z Królewca do Grudziądza. W 1945 r., po ucieczce przed wojskami sowieckimi, osiadł we Flensburgu, gdzie otworzył pracownię.

W swojej twórczości wielokrotnie nawiązywał do widoków miasta lat dziecięcych – Rastenburga – Kętrzyna, do wschodniopruskich krajobrazów nadmorskich. Większość dzieł, które powstały przed 1945 r. została zniszczona bądź zaginęła w czasie wojny.

Na wystawie prezentowane będą prace artysty ze zbiorów Ostpreußisches Landesmuseum w Lüneburgu i zbiorów prywatnych. Jest to pierwsza wystawa prac Alexandra Kolde w Kętrzynie, mieście jego dzieciństwa.

Wystawa czynna będzie do marca 2017 r.

Rastenburg wiosną m