Epitafium Adama Huldricusa Schaffera – Akademia 660-lecia

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią w dniu 10 lutego zapraszamy do Muzeum na godz. 17 na kolejne seminarium Akademii 660-lecia.
Akademia 660-lecia to cykl spotkań z historią miasta i jego zabytkami. Motywem przewodnim każdego z dwunastu seminariów naszej Akademii będzie jeden z zabytków przechowywanych w zbiorach Muzeum. Oprócz prezentacji zabytku przygotowane będą krótkie prezentacje na tematy związane z eksponatem. Chcemy w ten sposób pokazać mniej znane historie z życia dawnego Rastenburga.

Zabytkiem, z którym będą związane wystąpienia lutowego seminarium jest bogato zdobione, barokowe epitafium Adama Huldricusa Schaffera, rektora szkoły łacińskiej, autora pierwszej Kroniki Rastenburga, pierwszego kętrzyńskiego historyka. Znajdowało się pierwotnie w kościele parafialnym św. Jerzego w Kętrzynie. Przed I wojną światową przeniesione zostało do kętrzyńskiego Ratusza, skąd po 1945 r. trafiło do zbiorów Muzeum. Odnowione dzięki dotacji z programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odzyskało dawny blask.

Program:
Prezentacja zabytku Szymon Jan Parda
Kronika Rastenburga Adama Huldricusa Schaffera i kętrzyńscy historycy – Mariusz Wyczółkowski
Adam Huldricus Schaffer i jego poprzednicy – ksiądz Paweł Hause
O najstarszych wykopaliskach archeologicznych w Prusach czyli z tajemnic Kroniki Rastenburga – Mariusz Wyczółkowski