O kolekcji sztuki z pałacu w Drogoszach – Akademia 2018

Zapraszamy na kolejne seminarium Akademii 2018. Tym razem, podążając Śladami Wojciecha Kętrzyńskiego we wtorek, 13. marca o godzinie 17.00 będziemy mieli możliwość wysłuchania prezentacji Andrzeja Rzempołucha Pozostałości pałacowej kolekcji sztuki z Drogosz w muzeach Olsztyna i Kętrzyna.

Zainteresowania naukowe Wojciecha Kętrzyńskiego obejmowały także zagadnienia związane z genealogią rodzin z terenu Prus i Pomorza. Dworskie archiwa, biblioteki i galerie były dla Kętrzyńskiego nieocenionym źródłem informacji dotyczących historii rodów, ich koligacji, historii majątków. Niestety, wiele z nich nie doczekało się studiów czy chociażby krótkich opracowań Kętrzyńskiego i późniejszych badaczy. Wiele ze zgromadzonych zbiorów w wyniku działań wojennych i po 1945 r. uległo zniszczeniu czy rozproszeniu.
Czego o pruskich rodach możemy dowiedzieć się z ocalałych zabytków pochodzących z pałacu w Drogoszach? Jakie obiekty z pałacowej kolekcji sztuki ocalone zostały w zbiorach muzeów w Olsztynie i Kętrzynie? O tym opowie gość Akademii 2018 Andrzej Rzempołuch, długoletni kustosz Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, wybitny specjalista w dziedzinie sztuki z terenu Prus, znawca historii kolekcji pałacowych pruskiej szlachty.

Zapraszamy