Grudniowe seminarium Akademii 2021 i koncert fortepianowy

Zapraszamy na grudniowe spotkanie muzealnej Akademii. Pani Olga Droździecka z Muzeum Warmii i Mazur przedstawi prezentację „My rządzim światem a nami kobiety (Krasicki). Katarzyna Bessen-Denhoff i król Jan Kazimierz”.
W drugiej części spotkania zapraszamy na koncert fortepianowy. Maria Gabryś-Heyke, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, wystąpi z programem „Zapomniane polskie kompozytorki ery przedchopinowskiej”.

„My rządzim światem a nami kobiety”. Ten słynny aforyzm Ignacego Krasickiego, zawarty w Myszeidzie (1775) aktualny był na długo przed jego sformułowaniem przez Księcia poetów. Historia zna wiele imion kobiet, które rządziły z ukrycia i kręciły szyjami, na których osadzone były koronowane głowy.
Katarzyna Franciszka pochodziła ze śląskiego rodu von Bees. Jako dama z fraucymeru królowej Cecylii Renaty, stała się przyjaciółką króla Jana Kazimierza i poślubiła zaufanego królewskiego współpracownika – Teodora Denhoffa. Nasza niezwykła bohaterka swoją inteligencją i urodą osiągnęła wysoką pozycję zręcznie wspomagając budowanie potęgi rodu Denhoffów i wpływając na poczynania króla. Jan Kazimierz, rozmaicie oceniany przez historię, w życiu prywatnym był po prostu kochliwy. Jedno ze świadectw pozostawionych przez współczesnych głosi, że „nikt nie ma większej odeń słabości do kobiet”. Spotkanie tych dwojga to intrygujący temat i wspaniały materiał na opowieść.
Portret Katarzyny Bessen-Denhoff eksponowany jest obecnie w naszym Muzeum na wystawie „Cenne-Bezcenne-Nieutracone”.

KONCERT
„Zapomniane polskie kompozytorki ery przedchopinowskiej”
Maria Gabryś-Heyke

PROGRAM 

J. Andrychowicz (panna) – Polonez B-dur
Emilia Potocka – Wariacje C-dur, Mazurek G-dur
Józefina Wejnert – Polonez B-dur, Walc As-dur
Maria Szymanowska – Polonez f-moll, Nokturn B-dur, Walc Es-dur

Wstęp wolny, zapraszamy