Dwie skrzynie posagowe Katarzyny zu Dohna – Akademia 2022

Zapraszamy do muzeum 5. kwietnia na godz. 17.00, na na kolejne spotkanie muzealnej Akademii. Na kwietniowym seminarium, Anna Malinowska z Muzeum Warmii i Mazur przybliży nam historię kolejnego z obiektów prezentowanych na wystawie „Cenne-Bezcenne-Nieutracone” – skrzyni posagowej Katarzyny zu Dohna pochodzącej z pałacu w Drogoszach. Do 1945 r. w pałacu znajdowały się liczne obiekty związane z kolejnymi właścicielami Drogosz. Po 1945 r. uratowane od zniszczenia zabytki trafiły w większości do muzeum w Olsztynie. Znalazła się tam także skrzynia posagowa Katarzyny zu Dohna wykonana z okazji jej ślubu z Magnusem Ernestem von Dönhoff. Inna skrzynia posagowa Katarzyny zu Dohna, wykonana z okazji jej pierwszego małżeństwa z Albrechtem von Rautter znajduje się w zbiorach naszego muzeum.
 
W czasie spotkania poznamy postać Katarzyny zu Dohna (1606-1659), dowiemy się czym jest posag i jak wyglądała siedemnastowieczna intercyza? Czy zawierano małżeństwa z miłości? A może stanowiły jedynie majątkowe kontrakty między dwoma rodami?
 
W drugiej części spotkania zapraszamy na koncert muzyki klasycznej „Renesans Baroku” w wykonaniu zespołu  eQuatrio w składzie:
Monika Dondalska- skrzypce
Marek Ulański- skrzypce, altówka
Paweł Panasiuk- wiolonczela
Muzycy są artystami Filharmonii Warmińsko Mazurskiej, ale ze względu na rozległe zainteresowania biorą udział w wielu różnorodnych projektach. W szczególnym spektrum uwagi znajduje się muzyka kameralna, która oprócz olbrzymiej satysfakcji muzykowania pozwala w pełni ukazać charakter, nastój i emocje utworów.  W programie usłyszą Państwo perły muzyki renesansowej i barokowej w specjalnych opracowaniach na trio smyczkowe.
 
wstęp wolny