„Z Bieszczadów na Mazury – zapomniane dźwięki Bojkowszczyzny” Europejskie Dni Dziedzictwa 2022

W ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, które w bieżącym roku odbywają się pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”, 17 września zapraszamy na wydarzenie „Z Bieszczadów na Mazury – zapomniane dźwięki Bojkowszczyzny”. Warsztaty muzyczne poświęcone muzyce i tradycjom bieszczadzkiej Bojkowszczyzny to doskonały sposób na poznanie bogatego dziedzictwa kulturowego tej grupy etnicznej od 76 lat zamieszkującej nasz region.

Godz. 15.00-17.00
Warsztaty muzyczne: instrumentalne i śpiewacze poprowadzone przez muzyków z rodziny Wasilewskich oraz rodziny Hodowańców

Zapisy: animakul@wp.pl, oraz telefoniczne – Ewa Wasilewska tel. 500174294

Podczas warsztatu instrumentalnego uczestnicy nauczą się melodii m.in. bojkowskiej kołomyjki, poleczki, kozaczka; poznają tajniki sekundowania i basowania w tradycyjnej kapeli. Warsztaty przeznaczone są dla osób posiadających podstawową umiejętność grania na instrumentach akustycznych oraz własne instrumenty.
Podczas warsztatu śpiewu uczestnicy poznają m.in. pieśni i przyśpiewki z repertuaru d. kapeli Susidojki, a także przykłady najstarszych, archaicznych pieśni z terenu dawnej Bojkowszczyzny.

Rodzinna Kapela Wasilewskich
Godz. 18.00
Koncert w wykonaniu Rodzinnej Kapeli Wasilewskich, Susidojek, Moniki i Serhija Petryczenków.
koncert poświęcony muzyce i tradycjom bieszczadzkiej Bojkowszczyzny, przesiedlonej po II w. św. na tereny Warmii i Mazur. W trakcie koncertu planujemy familijne spotkanie z mniejszościami rusińską i ukraińską zamieszkującymi od 76 lat tereny Warmii i Mazur, okraszone wspomnieniami i opowieściami oraz prezentacją artefaktów z bieszczadzkiej ojcowizny Bojków.
Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość wspólnej prezentacji nauczonych utworów na koncercie.

Wydarzeniu towarzyszy wystawa archiwalnych fotografii zespołu Susidojki.

Wstęp bezpłatny.

kapela Susidojki

Informacje na stronach: www.facebook.com/animakultura/
Zapraszamy również do odwiedzenia strony internetowej kapeli Susidojki (historia, archiwalia, szkoła tradycji): www.susidojki.pl