Akademia 2023 – „O epitafium Piotra i Katarzyny Dohnów (zu Dohna) z kościoła w Morągu”

Na kolejnym spotkaniu muzealnej Akademii 2023 Andrzej Rzempołuch, wybitny znawca sztuki dawnych Prus zaprezentował wykład „SŁOWO‒OBRAZ‒HISTORIA. O epitafium Piotra i Katarzyny Dohnów (zu Dohna) z kościoła w Morągu”.

W wykładzie przedstawiono kolejne etapy powstawania epitafium i historię jego badań. Epitafium Piotra Dohny (von Dohna, zu Dohna) i Katarzyny z Czemów (von Zehmen) do kościoła luterańskiego w Morągu fundowano dwukrotnie. Najpierw po śmierci Piotra (* 1483, † 1553), następnie ok. 1600 roku, kiedy to został namalowany istniejący zbiorowy portret rodziny na tle panoramy Morąga, a w górnej części przedstawienie Trójcy Świętej według drzeworytu Albrechta Dürera z 1511 roku.

Obecnie epitafium, którego autorstwo przypisuje się Janowi Hennebergerowi, stanowi ozdobę kolekcji sztuki protestanckiej Muzeum Warmii i Mazur.