Koncert kameralny – KWARTET CAMERATA

W poniedziałek, 15 stycznia zapraszamy na godzinę 17.15 na koncert muzyki kameralnej w wykonaniu KWARTETU CAMERATA – Włodzimierz Promiński – I skrzypce; Andrzej Kordykiewicz – II skrzypce; Piotr Reichert – altówka; Rafał Kwiatkowski – wiolonczela.

W programie:
JOSEPH HAYDN – Kwartet G – dur Hob. III/75 (op.77 nr 1)
– Allegro moderato
– Adagio
– Menuetto. Presto
– Finale. Vivace
FRANZ SCHUBERT Kwartet d – moll D. 810 „Śmierć i dziewczyna”
– Allegro
– Andante con moto
– Scherzo. Allegro molto
– Presto

Koncert rozpocznie się ok. godz. 17.15, po zakończonym wykładzie prof. Stanisława Achremczyka „Wojciech Kętrzyński – autorytet w nauce i w życiu”. Wstęp na koncert bezpłatny.

KWARTET CAMERATA, to jeden z najwybitniejszych polskich zespołów kameralnych, który w czasie swojej wieloletniej działalności, od chwili powstania w kwietniu 1984 roku, zdobył uznanie międzynarodowej publiczności i krytyków.
Występował w renomowanych salach koncertowych Europy, Ameryki i Azji m.in. w Alte Oper we Frankfurcie, Sali Recitalowej Tokyo Bunka Kaikan, Wielkiej Sali Akademii Sibeliusa w Helsinkach, Wielkiej Sali Królewskiego Konserwatorium w Brukseli, Sali Koncertowej De Doelen w Rotterdamie, Sali Koncertowej Radia Luksemburg, Sali Koncertowej Filharmonii Sofijskiej, Wielkiej Sali Konserwatorium w Bernie, Wielkiej Sali Uniwersytetu w Monachium, Sali Silvestre Revueltas del Centro Cultural Ollin Yoliztli w Meksyku, salach Teatru Ermitażu i Konserwatorium w Sankt Petersburgu, Sali Koncertowej Zakazanego Miasta w Pekinie oraz w Filharmonii Narodowej.
Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach m.in. w Ludwigsburger Schloßfestspiele, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Łańcucie, Kuhmo Chamber Music Festival, Festival de Wallonie, Festival van Flandern, Ost Belgien Festival, Plovdiv International Festival, Bodensee Festival, Warszawskiej Jesieni, Festiwalu Mozartowskim w Warszawie oraz Festival de Sintra.
Jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów muzycznych (Paryż – I nagroda; Tokyo – III nagroda; Monachium – III nagroda; Portsmouth – specjalne wyróżnienie Yehudi Menuhina za wykonanie III Kwartetu Béli Bartóka).
Kwartet Camerata nagrał ponad 30 płyt CD dla takich wytwórni jak DUX, Koch International, Ricercar, Thorofon, Artrecords, PSCM Records. Były one wielokrotnie wyróżniane i nagradzane, m.in.: „Diapason d’Or” (magazyn „Diapason” nr 410/ 1994), „Sforzando” (miesięcznik „Crescendo” nr 14/1995) oraz „Pizzicato Supersonic Award” (magazyn „Pizzicato”, 2009). Płyta Kwartetu Camerata z muzyką Franza Schuberta, nagrana przez firmę DUX została ogłoszona przez miesięcznik płytowy „Studio” Płytą Roku 1995, a płyta firmy Ricercar, zawierająca kwartety Stanisława Moniuszki i Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego była nominowana do tej nagrody w 1997 roku.
Zespół był wielokrotnie nominowany do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk” (za nagrania kwartetów Schuberta, Dvořáka, Smetany, Szymanowskiego), a w 1999 roku został jej laureatem w kategorii muzyki kameralnej za płytę „Cztery Pory Roku” Antonio Vivaldiego. Album z muzyką Johannesa Brahmsa został nominowany do nagrody Fryderyk 2023.
W marcu 2004 roku członkowie zespołu odebrali z rąk Ministra Kultury odznaczenia „Zasłużony działacz kultury”, a w marcu 2009 roku brązowe medale „Zasłużony kulturze – Gloria Artis”.
Kwartet Camerata zajmuje się również pracą pedagogiczną i prowadzi od 1992 roku zimowe kursy dla kwartetów smyczkowych w Gorlicach. W dowód uznania otrzymał w 2003 roku od władz Gorlic symboliczne klucze do bram miasta, a w 2005 roku doroczną nagrodę Starosty Gorlickiego „Mosty Starosty”.
W 2003 roku zespół założył Polskie Towarzystwo Muzyki Kameralnej.