Biała broń z Republiki Mołdawii

new-1W Muzeum eksponowana jest wystawa „Biała broń z Republiki Mołdawii”, na której prezentowane są zabytki z prywatnej kolekcji Petru Costina. Wystawa zorganizowana została pod patronatem Jego Ekscelencji Iurie Bodruga, Ambasadora Republiki Mołdowy w Rzeczpospolitej Polskiej oraz Krzysztofa Hećmana, Burmistrza Miasta Kętrzyn.

Uroczyste otwarcie wystawy – 26 września o godz. 18.00 na sali Sztuki Dawnej.

DSC02961

Na wystawie zgromadzono liczne egzemplarze broni białej, wśród których najliczniejszą grupę stanowią topory i włócznie. Zobaczyć można także pojedyncze przykłady kiścieni, buław, szabli i bagnetów. Wyjątkowymi okazami są: żelazny akinakes – sztylet rozpowszechniony u Scytów oraz krótki miecz w typie rzymskiego gladiusa. Oprócz broni białej na wystawie prezentowane są liczne groty strzał do łuku – począwszy od niewielkich trójkątnych grocików używanych przez Scytów, kończąc na szerokich grotach używanych w środowisku wczesnośredniowiecznych koczowników. Ważnym elementem ekspozycji są także egzemplarze żelaznych narzędzi oraz elementy uprzęży końskiej.

Wystawa czynna będzie do listopada, zapraszamy.

DSC02953