75 lat muzeum w Kętrzynie – Akademia 2021. „My rządzim światem a nami kobiety (Krasicki). Katarzyna Bessen-Denhoff i król Jan Kazimierz”

Kolejne seminarium muzealnej Akademii 2021 poświęcone było Katarzynie Bessen-Denhoff (ok. 1630-1695), której portret, pochodzący z galerii pałacowej w Kwitajnach, eksponowany jest na wystawie „Cenne-Bezcenne-Nieutracone” w naszym muzeum. Olga Droździecka (Muzeum Warmii i Mazur) na tle obyczajowości epoki przedstawiłą historię tej ciekawej postaci. Dwórka królowej Cecylii Renaty Habsburżanki a następnie królowej Ludwiki Marii Gonzagi, małżonka Teodora Denhoffa, podkomorzego wielkiego koronnego, matka kardynała Jana Kazimierza Denhoffa, faworyta króla Jana II Kazimierza. Skąd pochodziła, jak wyglądał jej pobyt na dworze, co osiągnęła, jak potoczyły się losy jej rodziny? W drugiej części spotkania mogliśmy wysłuchać koncertu fortepianowego Marii Gabryś-Heyke, która zaprezentowała utwory prawie nieznanych polskich kompozytorek ery przedchopinowskiej. J. Andrychowicz (panna), Emilia Potocka, Józefina Wejnert i Maria Szymanowska tworzyły pod koniec XVIII wieku i w pierwszej połowie wieku XIX. Ich kompozycje, niestety, bardzo rzadko prezentowane są na salach koncertowych.