VI Jarmark Średniowieczny na św. Jakuba

Już po raz szósty Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego zaprasza na Jarmark Średniowieczny na Św. Jakuba, który w tym roku trwać będzie od 25. do 30. lipca.

Pierwszego dnia Jarmarku, w dniu Świętego Jakuba, odbędzie się uroczyste otwarcie Camino Polaco, Polskiej Drogi Świętego Jakuba. Ten szlak pielgrzymkowy, włączony do Europejskich szlaków pielgrzymkowych Świętego Jakuba, wytyczony został przez kętrzyńskie Bractwo Pielgrzymkowe Świętego Jakuba od granicy z Litwą w Ogrodnikach poprzez Suwałki, Giżycko, Kętrzyn, Świętą Lipkę do Olsztyna.

W czasie Jarmarku, w dawnym krzyżackim zamku będzie można zobaczyć pracę tkaczek, kowali, odlewników, wziąć udział w licznych warsztatach i spróbować potraw regionalnych z Polski i Węgier. Warsztat garncarski umożliwi poznanie różnych technik lepienia naczyń, u papiernika będzie można wykonać papier czerpany by później w średniowiecznym scriptorium, gęsim piórem wykaligrafować na nim swoje imię. Na Jarmark przybędą rzemieślnicy i artyści z Węgier, by zaprezentować kulturę z Węgier i płw. Bałkańskiego, nauczyć pieśni i tańców węgierskich. Artyści z Czech zagrają, zaśpiewają i pokażą unikatowy pionowy warsztat tkacki. Będzie też dużo atrakcji dla najmłodszych. Teatr kukiełkowy ze Słowacji zapozna z tajemnicami swojego kufra i opowie jego historię. Na dziedzińcu rozbrzmiewać będą pieśni lirnicze dziadowskie, pielgrzymie, opowieści, bajki , legendy z różnych stron świata, jak na Średniowieczny Jarmark przystało. Wieczorne koncerty i spektakle przybliżą atmosferę średniowiecznego świętowania.

Warsztaty lirnicze „Dziady i pamięć. Warsztaty pieśni lirniczych i dziadowskich” odbywać się będą w ramach realizacji projektu „Laboratorium Tradycji 2011. Warsztaty muzyczne i teatralne dziedzictwa kulturowego” realizowanego przez CEIK w Olsztynie oraz Scholę Teatru Węgajty.

W trakcie Jarmarku realizowany będzie projekt ”Workshops of tradition – music and handicraft in Kętrzyn’s Castle” współfinansowany przez Internationale Visegrad Fund oraz Gminę Miejską Kętrzyn.