70-ta rocznica utworzenia Muzeum Krajoznawczego w Kętrzynie

Zofia LicharewaW dniu 26 lutego w Muzeum odbędzie się uroczystość związana z siedemdziesiątą rocznicą utworzenia w Kętrzynie, wówczas jeszcze Rastemborku, Muzeum Krajoznawczego. Powstało ono z inicjatywy Zofii Licharewej, która już od końca stycznia 1945 r. w Rastemborku i okolicach zabezpieczała zabytki pozostawione w opuszczonych pałacach, dworach czy kościołach. Niestety, decyzją władz wojewódzkich, większość ocalonych zabytków wywożona była do powstającego wówczas Muzeum mazurskiego w Olsztynie. Księgozbiory trafiały do wielu różnych bibliotek. W związku z tym Zofia Licharewa wystąpiła z inicjatywą utworzenia Muzeum Krajoznawczego, nad którym opiekę miało sprawować Polskie Towarzystwo Krajoznawcze. Zgromadzone i ocalone na miejscu, w Kętrzynie zabytki, stanowią do dzisiaj chlubę kolekcji naszego Muzeum.

baner

Rozpoczynając obchody 70-lecia naszego Muzeum zapraszamy na spotkanie, na którym przedstawiona będzie sylwetka Założycielki, zbiory Muzeum Krajoznawczego oraz wyeksponowane będą dokumenty ze spuścizny Zofii Licharewej.

zaproszenie