Epitafia portretowe kętrzyńskich proboszczów XVII w. – zapraszamy na spotkanie Akademii 2021

Zapraszamy na kolejne seminarium Akademii 2021, które odbędzie się 16 listopada o godz. 17.00.  Tym razem Andrzej Rzempołuch z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie wystąpi z wykładem „Epitafia portretowe kętrzyńskich proboszczów XVII w.”
Do naszych czasów zachowało się aż siedem epitafiów portretowych upamiętniających luterańskich proboszczów Kętrzyna (jedno w kościele św. Jerzego, pozostałe w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie). Los sprawił, że są wśród nich wizerunki pięciu kolejnych proboszczów, którzy posługiwali w Kętrzynie (Rastemborku) w latach 1641–1697. W tym czasie sztuka w Prusach Książęcych przeobraziła się z renesansowej w barokową, zmieniła się też konwencja portretowania.

W drugiej części spotkania zapraszamy na koncert muzyki z epoki renesansu i baroku „Słońce Złote” w wykonaniu zespołu:
Witosława Frankowska – klawesyn; Karolina Borowczyk – mezzosopran; Jakub Borowczyk – kontratenor.

Plakat - Akademia 2021