Akademia 2022 – Bezcenne, ocalone od Zagłady. Zofii Licharewej notatki z podróży.

W zbiorach Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego znajduje się bogaty zbiór dokumentów, listów, notatek z pierwszych powojennych podróży po powiecie kętrzyńskim spisanych przez Zofię Licharewą – założycielkę muzeum. Na podstawie tej dokumentacji poznajemy okoliczności ratowania dziedzictwa kulturowego powiatu kętrzyńskiego.

Do jakich majątków i kościołów dotarła Zofia Licharewa i w jaki sposób zabezpieczała zastane w nich wyposażenie? Dlaczego uratowane przez nią obiekty trafiały do innych instytucji i jak wyglądały początki muzealnictwa w powojennym Kętrzynie?

Marta Wojciechowska, dyrektor kętrzyńskiego muzeum prezentuje Zofię Licharewą, arystokratkę, geolożkę, kustoszkę, której praca na rzecz oświaty, kultury i przyrody powiatu kętrzyńskiego była sensem życia.