Zapraszamy na kolejne spotkanie muzealnej Akademii 2022

W związku z tym, że spotkanie zaplanowane zostało na 8. marca, zmianie uległa planowana wcześniej tematyka. Jako, że jest to międzynarodowy Dzięń Kobiet – także i Akademia poświęcona będzie kobietom.
„Egipcjanka” i pogromczyni hrabiny Cosel. Panie Denhoffowe, które rozkochiwały królów – to tytuł wystąpienia przygotowanego z tej okazji przez Szymona Jana Pardę.

Katarzyna Denhoffowa i Marianna Denhoffowa były faworytami królów polskich, pierwsza – Jana II Kazimierza, druga – Augusta II. One oddawały królom swe serca, w zamian (prócz innych dowodów wdzięczności) od królów otrzymały… pałace. Także mężowie królewskich ulubienic byli wynagradzani „rekompensatami za straty moralne”. Zapobiegliwe panie umiały wykorzystać swe wpływy, aby zadbać o siebie i swoje otoczenie. Umiały obie wpływać na swych królewskich protektorów, były aktywnymi uczestniczkami polityki i poniekąd instrumentami gry stronnictw.

W drugiej części spotkania zapraszamy na koncert relaksacyjny 'Źródło dźwięku’ – w wykonaniu Aliny Jurczyszyn i Kamili Bigus z „Laboratorium pieśni”.

Na zakończenie proponujemy Grę muzealną (poszukiwanie obrazów, krzyżówka) o tematyce związanej z prezentacją.

Wstęp wolny.